Vánoční bramborový salát

Smažený kapr a bramborový salát je neodmyslitelnou součástí štědrovečerní večeře. Víte však, odkud tento recept pochází a odkdy doplňuje českou tradiční tabuli? Možná vás překvapí, že tato tradice nesahá tak daleko do minulosti, jak by se na první pohled zdálo.

 

Původ bramborového salátu, jako ho známe z období Vánoc, je nejasný. Nalezneme ho v různých variantách v české, rakouské, francouzské, ale i ruské kuchyni. Každá z variant se liší ingrediencemi, nejen v rámci zemí, ale i každá rodina má svoji vlastní verzi.

 

Podle některých zdrojů má bramborový salát původ v bývalém Rakousku-Uhersku, naopak někteří se domnívají, že recept, který se nejvíce podobá tomu českému, vznikl v carském Rusku.

 

Právě tam pracoval v polovině 19. století belgický šéfkuchař Lucien Olivier. V Moskvě připravoval pro ruskou smetánku exkluzivní pokrmy z výběrových lahůdek. Mimo jiné připravoval vlastní majonézu, kterou přidával do pokrmu z vařených brambor, vajec a kyselých okurek. Jeho vliv na tamní kuchyni byl tak výrazný, že znají dodnes Rusové bramborový salát pod názvem Olivier nebo také Olivje a podává se především během novoročních oslav.

 

U nás se první variace bramborového salátu objevila oficiálně v kuchařce Magdaleny Dobromily Rettigové ve 20. letech 19. století. Nicméně se jednalo o směs brambor s jakýmikoli zbytky, které zůstaly po hostině, například kousky masa a zeleniny.

 

Později, zejména během válečného období druhé světové války, se stalo z bramborového salátu luxusní zboží především kvůli používání majonézy, která nebyla tolik dostupná.

 

Podle současných zvyklostí doprovází bramborový salát nejčastěji smažený kapr. Tato dvojice se ustálila jako hlavní chod vánočního menu v Československu až na začátku padesátých let minulého století. V té době pomohla popularitě nové úpravy kapra zejména dobová obliba smažených jídel.

 

Dříve, když se stal na začátku 20. století poprvé kapr cenově dostupným pro širší okruh obyvatel, se podával především na modro, tedy vařený na víně s kořenovou zeleninou, či  na octě, nebo na černo, kdy se vařil několik hodin až dní ve sladké omáčce z povidel.

 

Za tradiční český bramborový salát je podle norem označována směs brambor se zeleninou, jako je kyselá okurka, hrášek, celer, mrkev a cibule. Mezi poslední povinnou a nezbytnou složku patří majonéza. Přidávání dalších ingrediencí a koření záleží pouze na zvyklostech a rodinných tradicích.

 

Výběr různých druhů majonéz nejen do bramborového salátu najdete ZDE.

 

Tipy na zajímavé recepty na bramborové saláty najdete zde:

Jarní bramborový salát

Bramborový salát se sýrem a hruškou

Batátový přílohový salát s křenem a hořčicí

Klasický bramborový salát

Podzimní bramborový salát

Salát s květákem a kuřecím masem