Hořčice jak ji neznáme

Hořčice se poprvé používala již 5 tisíc let před naším letopočtem – v lékařství, kuchyni i pro kosmetické zábaly. Nám je hořčice známá díky francouzským mnichům, kteří si rozdrcená semínka hořčice míchali s vinným octem, a tím vytvořili základ pro budoucí typické palčivé a pálivé hořčice francouzského typu.

Každý kraj je charakteristický jiným druhem hořčice, které jsou mezi sebou rozpoznatelné. Mezi nejznámější druhy patří mimo jiné také kremžská hořčice, které pochází z rakouské oblasti Krems. Avšak plnotučná hořčice, jak ji známe v Čechách, se nikde jinde ve světě nevyrábí.

V Čechách byl historicky nejznámějším výrobcem hořčice Matěj Krupička z Kutné Hory, který svou hořčici vyráběl od roku 1885. Na jeho tradiční recepty navázala společnost BONECO a svou plnotučnou hořčici vyrábí podle jeho receptury.

Co se pálivosti a palčivosti hořčice týče, určuje ji druh semínka, ze kterého je hořčice vyrobená.

Stejně tak semínko ovlivňuje kvalitu finálního výrobku – jeho druh, stupeň dozrání, kdy bylo sklizeno nebo kvalita půdy, na které bylo pěstováno. Právě z toho důvodu BONECO pěstuje semínko pro plnotučnou hořčici na vlastním poli. Jen tak je možné ovlivnit a zachovat trhem požadovanou, stálou kvalitu.

Co se výroby hořčice týče, první fází je rozemletí semínka. Poté se přidají další suroviny dle receptury a vše se smíchá. Pozor, hořčice se nevaří, jak si mnoho lidí myslí. Po promíchání ingrediencí hořčice zraje v tancích. Doba zrání je závislá na druhu hořčice a na přesném technologickém postupu. Poté se hořčice plní do obalů, kde dále dozrává. Hořčice se skladuje v pokojové teplotě od 1 °C do 25 °C.

 

Hořčice má nekonečné využití v kuchyních po celém světě. Vy si z ní můžete připravit například tyto recepty: Kuře tří hořčic, Hovězí dušené na hořčici , Filety z králíka s hořčicí a petrželí nebo naopak ji lze přidat i do pomazánek jako například do vajíčkové pomazánky.

Video zde

Video je použito se svolením Potravinářská komora České republiky®